۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸

کارهایی که هرگز نباید بعد از ورزش انجام داد

اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

کارهایی که هرگز نباید بعد از ورزش انجام داد

شکایت برخی افراد این است که ورزش می کنند اما نتیجه رضایت بخش و مطلوبی از ورزش کردن آن ها حاصل نمی گردد. باید تاکید کنیم که تنها ورزش کردن برای تناسب اندام کافی نیست. در این مقاله مواردی که در کنار ورزش کردن باید رعایت شود را گردآوری نموده ایم.

تفاوتی ندارد برای کم کردن وزن به باشگاه می روید یا برای تقویت قوای بدنی؛ بعد از پایان جلسات ورزشی هم باید مراقب عادت های خود باشید تا تلاش هایتان به هدر نرود. در حقیقت تنها ورزش کردن نیست که اهمیت دارد و اگر می خواهید فعالیت بدنی تان نتیجه بخش باشد بعد از ورزش هم باید نکاتی را رعایت کنید. در اینجا به رایج ترین اشتباهاتی می پردازیم که بعد از ورزش در باشگاه مرتکب می شویم. این اشتباهات روند کاهش وزن را مختل می کنند یا احتمال آسیب جسمی را افزایش می دهند.

نوشیدنی های ورزشی مضر

حفظ رطوبت بدن بعد از انجام ورزش اهمیت زیادی دارد به طوری که حتی ۱ درصد کاهش رطوبت تأثیری جدی بر عملکرد ورزشی شما می گذارد اما نوشیدنی های ورزشی الکترولیتی حاوی کالری های غیر ضروری هستند و لزومی ندارد آن ها را جایگزین آب کنید مگر آنکه بیشتر از یک ساعت ورزش های سختی انجام داده باشید.

سرد کردن بدن بعد از ورزش

در هنگام ورزش دمای بدن بالا می رود و عروق خونی منبسط می شوند. به همین دلیل باید به بدن فرصت داد تا بتواند به وضعیت عادی خود بازگردد. اگر بدن خود را با حرکات مخصوص سرد نکنید و یکباره به حمام بروید دچار ضعف و سردرد می شوید. قبل از اتمام ورزش، ضربان قلب باید به ۱۰۰ یا کمتر برسد.

حرکات کششی بعد از ورزش

برای آنکه به بیشترین انعطاف بدنی ممکن دست پیدا کنید، درست بعد از ورزش کردن، حرکات کششی انجام دهید. چون بعد از ورزش عضلات گرم هستند و بیشتر کش می آیند و در نتیجه دامنه ی حرکتی بهتری به شما می بخشند. انجام حرکات کششی شما را فورا در برابر آسیب های جسمی محافظت نمی کند اما بدن شما را برای آینده آماده تر می کند. هر چه مفاصل دامنه ی حرکتی بهتری داشته باشند، احتمال آسیب دیدن کمتر است.

چند ساعت بعد از ورزش غذا بخوریم؟

خوردن غذا ظرف ۲ ساعت بعد از ورزش کردن برای ترمیم بدن ضروری است. کربوهیدرات ها انرژی ذخیره شده ای که عضلات مصرف کردند را تجدید می کنند و پروتئین به ترمیم پارگی های جزئی عضلات کمک می کند. برای ترمیم اولیه ۱۵ تا ۲۰ گرم پروتئین مصرف کنید. این پروتئین به تجدید نیرو و ترمیم عضلات کمک می کند بنابراین عضلات به جای تحلیل رفتن، رشد می کنند. در غیر اینصورت عضلات بیشتر تحلیل خواهند رفت.

خوردن تنقلات بلافاصله بعد از ورزش !

ورزش کردن ابتدا احساس گرسنگی را سرکوب می کند اما بعدتر هورمون های گرسنگی شروع به فوران می کنند. تنقلاتی که بلافاصله بعد از ورزش کردن می خورید، چیزی جز کالری اضافی نیست.