۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸

دیسک گردن

اردیبهشت ۸, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

دیسک گردن

دیسک گردن یکی از شایع ترین علل بروز درد در ناحیه گردن ، شانه ها و بازو می باشد. در سال های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی شاهد شیوع این عارضه می باشیم. دیسک گردن ، نقش ضربه گیر را در ناحیه گردن ایفا می کند. ( متخصص مغز و اعصاب )

دیسک ها از یک بخش محکمی شبیه به تایر به نام آنولوس فیبروز ( بافت محافظ نوکلئوس پالپوزوس ) که حاوی ماده ای ژل مانند به نام نوکلئوس پالپوزوس هستند تشکیل شده اند.

در صورتی که آنولوس فیبروز باز شده ، شکسته شده ، ترک برداشته یا پاره شود منجر به نشت مقداری از ماده ژله مانند به بیرون شده و دیسک دچار برآمدگی می شود که این امر زمینه ای برای بیرون زدگی دیسک شده و در نتیجه علائمی نظیر فشردگی ریشه عصبی ، فشردگی نخاع یا هر دو را به دنبال خواهد داشت.

دلایل بیرون زدگی دیسک گردن

عواملی نظیر ژنتیک ، افزایش سن ، تغذیه غلط ، بلند کردن اجسام به روش غلط ، آسیب دیدگی گردن ، استعمال دخانیات ، ساییدگی و فرسودگی دیسک ها منجر به ایجاد تغییرات ساختاری در دیسک ها و کاهش استحکام و خاصیت ارتجاعی دیسک ها می شوند.

نشانه ها و علائم بیرون زدگی دیسک گردن

از شایع ترین علائم بیرون زدگی دیسک گردن احساس درد در قسمت هایی از بدن نظیر شانه ها ، بازوها ، دست ها و انگشتان و بخش بالای کمر می باشد که به درد رادیکولار یا رادیکولوپاتی موسوم می باشد.

از دیگر علائم این عارضه می توان به موارد زیر اشاره نمود :

دیسک گردن و سرگیجه

احساس سوزش ، مور مورشدن ، بی حسی ، درد یا سوزن سوزن شدن

عدم توانی در نگه داشتن اجسام در دست

عدم حفظ تعادل و اختلال در راه رفتن

در موارد حاد ایجاد اختلال در دفع ادرار و مدفوع

درمان دیسک گردن

عموما روش های غیر جراحی از قبیل ورزش دیسک گردن ، داروهای ریلکس کننده عضلات ، مسکن ها ، داروهای ضدالتهاب ، تزریق موضعی کورتیزون ، تزریقات اپیدورال ، تزریق مواد داخل نخاع ، فیزیوتراپی ، ماساژدرمانی ، پوشیدن بریس ، ازن درمانی و درمان با لیزر توصیه می شوند.

در موارد زیر عمل جراحی دیسک گردن توصیه گردد :

درمان های غیرجراحی کمکی به درمان نکرده باشند.

‏علائم عصبی پیشرونده رخ داده و به بازو و پاها پیشروی نموده باشد.

‏حفظ تعادل و راه رفتن مختل شده باشد.

جراحی فول آندوسکوپی درمان جدید دیسک گردن می باشد که می تواند حین حفظ حرکت گردن ، روش درمانی مطمئنی برای درمان در رفتگی دیسک ، پارگی دیسک ، فتق دیسک و غیره باشد.