۰۹ خرداد ۱۴۰۰
خرداد ۹, ۱۴۰۰

درمان ناباروری

خرداد ۹, ۱۴۰۰ ۰ دیدگاه

درمان ناباروری

درمان ناباروری : توانایی باروری از حساس ترین و چالش برانگیزترین و در عین حال مهم ترین مسائل در زندگی هر زوجی تلقی می شود. قاعدتا عدم برخورداری از این قابلیت یعنی ناباروری ، می تواند سبب ناامیدی زوجین شده و برای آن ها بسیار متأثرکننده باشد. ( بهترین متخصص ناباروری در تهران )

چه عواملی می توانند بر روی باروری تاثیر منفی ایجاد کنند ؟

به طور کلی عوامل متعددی وجود دارند که می توانند بر بارداری تاثیر سوء گذاشته و به ناباروری منتج گردند.

در ذیل به برخی از متداول ترین علل ناباروری اشاره داشته ایم :

بالا بودن سن زن ( سن بالای ۳۵ سال )
ابتلا به برخی بیماری ها ؛ اعم از فشار خون ، دیابت و غیره
سابقه انجام جراحی های نواحی لگن و شکم
اعتیاد به مصرف دخانیات و الکل
و غیره

درمان ناباروری

لازم به ذکر است به تاخیر انداختن بارداری از مسائلی است که می تواند تدریجا و به مرور زمان ، سبب افت قدرت باروری گردد ؛ از این رو زوجین باید اکیدا این مسئله را مورد توجه قرار دهند.

زوجین عزیز باید توجه داشته باشند که هر گاه با مشکلی مواجه شدند که سبب تحت تاثیر قرار گرفتن قدرت باروری آن ها شد ؛ باید سریعا به متخصص زنان و زایمان و ناباروری مراجعه نمایند تا تحت نظر ایشان تحت درمان قرار گیرند.

دکتر افسانه شه بخش متخصص زنان و زایمان و دارای فلوشیپ ناباروری و IVF می باشند ؛ عزیزانی که بنا به هر دلیلی پس از روابط جنسی محافظت نشده ، موفق به بارداری نشده اند می توانند در راستای تشخیص منشأ این مسئله و درمان آن با اطمینان خاطر به مطب دکتر شه بخش مراجعه فرمایند.

ایشان با بهره وری از تکنیک های نوین و بروز دنیا ، اقدام به درمان ناباروری می نمایند و آرزوی داشتن فرزند را برای زوجین به واقعیت بدل می کنند.
آیا خانم ها پس از ۳۵ سالگی ، بارداری موفق را تجربه نخواهند کرد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور طبیعی قابلیت باروری در بانوان ۳۵ سال به بالا کاهش یافته و کیفیت تخمک ها نیز تقلیل پیدا می کند ؛ لذا احتمال تجربه یک بارداری موفق پس از ۳۵ سالگی کاهش می یابد.

امروزه تکنیک فریز تخمک به کمک خانم هایی شتافته که به هر دلیلی در سنین بالا ازدواج می کنند اما در آینده تمایل به بارداری دارند.

در این روش ؛ با ذخیره سازی یا فریز تخمک های سالم در سنین جوانی ( ۲۵ الی ۳۰ سال ) ، امکان باردار شدن برای بانوان عزیز تا ۵۰ سالگی میسر می گردد.

لازم به ذکر است بارداری در سن بالاتر از ۴۰ سال برای بانوان ، ریسک تولد نوزادان مبتلا به مشکلات کروموزومی و بیماری های ژنتیکی را تا چند برابر افزایش می دهد.

لذا استفاده از تکنیک فریز تخمک و استفاده از تخمک های جوان ، در خانم های بالای ۳۵ سال ؛ می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این اختلالات و بیماری ها در جنین بکاهد.

درمان ناباروری
علل زمینه ساز در ایجاد ناباروری

سطح استروژن پایین

از جمله دلائل ناباروری در میان خانم ها می توان به پایین بودن سطح پروژسترون اشاره نمود.

به طور طبیعی ؛ بدن زنان باید در اوایل دوره حاملگی و بعد از تخمک گذاری ، شروع به تولید پروژسترون نماید.

حال آن که در صورت پایین بودن سطح پروژسترون یا به عبارتی کمبود پروژسترون طی دوران بارداری ؛ نقص فاز لوتئال اتفاق خواهد داد که خود می تواند از دلایل ناباروری به شمار رود.

در چنین وضعیتی حتی اگر حاملگی رخ دهد ، جنین و جفت با اختلال رشد مواجه شده و رشد نرمالی نخواهند داشت ؛ لذا امکان سقط جنین در چنین مواردی افزایش می یابد.

البته توجه داشته باشید که صرفا پایین بودن سطح پروژستروژن ، منجر به بروز نقص فاز لوتئال نشده و دیگر شرایط پزشکی ؛ اعم از ناهنجاری و اختلالات تیروئید و همچنین پرولاکتین نیز می توانند عملکرد لورتئال را مختل نموده و آن را با نقص مواجه سازند.

لازم به ذکر است که در چنین شرایطی امکان دارد پزشک متخصص زنان ، بیمار را به یک متخصص غدد درون ریز باروری عودت دهد.

مصرف برخی داروهای خاص

از دیگر مواردی که می تواند باروری را تحت الشعاع قرار داده و به ناباروری بیانجامد.

از این رو اکیدا توصیه می شود که هرگز بدون مشورت پزشک ، مبادرت به مصرف یا قطع مصرف خودسرانه دارو نکنید.

بیماری های مقاربتی

یا به عبارتی بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی ، نیز می توانند منجر به ناباروری شوند ؛ بی آن که علامتی از خود نشان دهند.

درمان ناباروری

چاقی و اضافه وزن

از جمله مواردی است که می تواند موجب بروز ناباروری در زنان شود.

بر اساس مطالعات متعدد انجام شده در این زمینه می توان اذعان نمود ، خانم هایی که با اضافه وزن زیاد مواجه بوده و دچار چاقی مفرط هستند به مراتب بیشتر از بانوانی که دارای وزن نرمال و طبیعی هستند ، در معرض ناباروری قرار دارند و برای باردار شدن باید مدت زمان بیشتر و دشوارتری را سپری نمایند.

ضمنا باید اشاره داشت که در این دسته از خانم ها حتی در صورت بارداری نیز ، ریسک بارداری ناموفق بیشتر از مادرانی است که وزن طبیعی دارند.

در این جا ذکر این نکته حائز اهمیت است که اضافه وزن ، صرفا در خانم ها منتج به ناباروری نشده و در آقایان نیز می تواند مشکل ساز شده و مانع باروری گردد ؛ چرا که اضافه وزن هم در زن ها و هم در مردان ، سبب افزایش میزان هورمون ها در بدن شده و در نتیجه به دنبال این اتفاق ، باروری تحت تاثیر قرار گرفته و با اختلالاتی روبرو می شود.

ابتلا به برخی بیماری ها

به طور کلی بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند بر باروری ، تاثیر منفی گذاشته و به ناباروری در خانم ها و آقایان منتج گردند.

به عنوان مثال ؛ اختلالات و بیماری های تیروئیدی ، دیابت بدون دلیل ، بیماری التهاب لگن در خانم ها و همچنین برخی بیماری های خود ایمنی ؛ نظیر سلیاک و لوپوس و غیره از مواردی هستند که می توانند سبب ناباروری در مردان و زنان شوند.

ناگفته نماند موارد دیگری نیز وجود دارند که بر باروری ، تاثیر سوء گذاشته و قابلیت باروری مردان و زنان را تحت الشعاع قرار می دهند.

باید توجه داشت که عمدتا همراه با ناباروری ، فرد در معرض افسردگی نیز قرار می گیرد.

لذا توصیه می شود که افراد در صورت عدم موفقیت در باروری ، حتما سریعا به پزشک متخصص مراجعه نموده و تحت بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

قاعدتا اقدام به موقع جهت تشخیص علت زمینه ساز ناباروری و درمان بهنگام آن ؛ می تواند در راستای درمان ناباروی و موفقیت باروری ، تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

درمان ناباروری
روش های درمان ناباروری

لازم به ذکر است که درمان ناباروری در افراد مختلف ، متفاوت است و به طور کلی جهت درمان ناباروری در ابتدا باید منشأ آن مشخص گردد که این کار باید توسط بهترین متخصص زنان صورت پذیرد.

متخصص زنان پس از تشخیص علت ناباروری ، روش درمانی متناسب با آن را برمی گزیند.

متداول ترین روش های درمان ناباروری عبارتند از :

داروهای کمک باروری : اولین قدم برای درمان ناباروری تجویز دارو می باشد ؛ این داروها در راستای تنظیم هورمون های جنسی مورد استفاده قرار می گیرند ، مصرف منظم آن ها در برخی موارد و در هر دوره تخمک گذاری ؛ به آزاد سازی یک یا چند تخمک خواهد انجامید.

استفاده از روش های جراحی : در مواردی که نقائص ساختاری بدن یا اختلالات ژنتیکی ، منجر به نازایی شده باشند ؛ به منظور درمان ناباروری از روش های جراحی استفاده می گردد.

تکنیک IVF : در برخی موارد همچون غیرطبیعی بودن ترشحات ، حساسیت به مایع منی ، زود انزالی ، وجود درد در هنگام مقاربت جنسی و غیره ؛ روش کمک باروری لقاح خارج رحمی یا IVF کمک شایانی به باروری خواهد کرد.

لازم به ذکر است در مواردی ؛ از جمله ناباروی با منشأ مردانه ، اختلالات تخمدانی و آندومتریوز نیز روش IVF ، می تواند اثرگذار بوده و به باروری بیانجامد.

تکنیک IUI : مواقعی که منشأ ناباروری از سوی مرد باشد ( اختلالات حرکت اسپرم ) یا علت ناباروری نامشخص باشد ، روش لقاح مصنوعی یا IUI می تواند مثمر ثمر واقع گردد.
میکرواینجکشن یا ICSI : این تکنیک ، شبیه تکنیک IVF می باشد با این تفاوت که از آن پیشرفته تر است.