۰۹ خرداد ۱۴۰۰
خرداد ۹, ۱۴۰۰

جراحی بینی یا رینوپلاستی

خرداد ۹, ۱۴۰۰ ۰ دیدگاه

جراحی بینی یا رینوپلاستی

از بینی می توان به عنوان یکی از عناصر اصلی صورت یاد کرد که در جذابیت و زیبایی چهره تاثیر قابل توجهی دارد. بینی در مرکز صورت و در معرض توجه قرار دارد ، از این رو در صورتی که کوچکترین نقص ظاهری ای داشته باشد به وضوح قابل رویت خواهد بود. ( جراح بینی در زاهدان )

لذا افرادی که با بدشکلی ظاهر بینی مواجه می باشند غالبا به دنبال راهی هستند تا به کمک آن فرم بینی خود را بهبود ببخشند.

معیار زیبایی بینی ، می تواند از نظر هر فردی تعریف خاصی داشته باشد ؛ اما از منظر زیبایی شناسی یک بینی ایده آل ، به بینی ای اطلاق می گردد که عاری از هر گونه ایراد ظاهری بوده و با سایر عناصر صورت نیز توازن و هارمونی داشته باشد.

جراحی بینی یا راینوپلاستی ، راهکاری موثر و کارآمد در راستای تغییر ساختار بینی و فرمدهی مجدد به آن می باشد.

با انجام جراحی بینی ، می توان هر گونه ایراد ظاهری بینی را مرتفع نموده و به یک بینی ایده آل دست یافت.

لذا به جرأت می توان گفت که جراحی بینی ؛ از جمله جراحی های پرطرفدار در میان عموم افراد محسوب می شود.

جراحی بینی
اهمیت انتخاب جراح بینی

مهم ترین فاکتوری که در دستیابی به نتایج قابل قبول از جراحی بینی ، بسیار اثرگذار است مهارت و توانمندی جراح بینی یا اصطلاحا راینولوژیست می باشد.

یک جراح بینی مجرب و کارآزموده ، در عین حفظ مکانیزم تنفسی بینی و همچنین با در نظر داشتن توازنی که میان بینی و دیگر اجزای صورت برقرار است ؛ سعی می کند عیوب ظاهری بینی را مرتفع نموده و فرم بینی را بهبود بخشد.

بنابراین اکیدا توصیه می شود متقاضیان جراحی زیبایی بینی ، پیش از انجام این عمل جراحی ؛ نسبت به انتخاب بهترین جراح بینی دقت داشته باشند و با صبر و حوصله ، مجرب ترین و حاذق ترین جراح را برگزینند.
ویژگی های جراح بینی

جراح زیبایی بینی ، باید دارای گواهینامه تخصصی گوش و حلق و بینی یا جراحی پلاستیک باشد و از آخرین فنون جراحی مطلع باشد و از پیشرفته ترین فناوری های پزشکی استفاده کند.
از دانشکده پزشکی معتبر فارغ التحصیل شده باشد.
دوره چهار ساله جراحی عمومی و دوره سه ساله دستیاری جراحی ، آزمون های جامع شفاهی و کتبی را با موفقیت به اتمام رسانیده باشد.
عضو انجمن جراحان زیبایی بوده و در دوره های آموزش پزشکی مداوم سالانه شرکت کند.

انواع بینی

به طور کلی بینی ها ، بر اساس جنس غضروف و ضخامت پوست شان ؛ به دو دسته بینی های استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند.

بینی هایی که پوست ضخیم و غضروف های ضعیفی داشته و نوک بزرگ و پهنی دارند ، به بینی های گوشتی موسوم اند و بینی هایی که پوستی نازک و غضروف هایی مستحکم دارند ، بینی های استخوانی نامیده می شوند.
مدل های عمل بینی

جراحی زیبایی بینی با توجه به نتیجه ای که ایجاد می کند و تاثیری که بر روی شکل ظاهری بینی می گذارد ؛ به ۳ دسته بینی طبیعی ، بینی فانتزی و بینی نیمه فانتزی تقسیم می شود.

لازم به ذکر است که هر یک از مدل های فوق ؛ با توجه به نوع بینی ، تناسب و هارمونی آن با چهره فرد و صلاحدید جراح ؛ انتخاب می شوند.

جراحی بینی
جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی به فرم طبیعی ، به منظور مرتفع ساختن ایرادات ظاهری بینی در عین حفظ ظاهر طبیعی بینی انجام می گیرد و عموما در میان مردان ، متداول تر است.

البته با تغییر معیارهای زیبایی نسبت به گذشته ، که مقصود از بینی ایده آل ، یک بینی کوچک و قلمی بود ؛ در حال حاضر شاهد آن هستیم که اغلب افراد در هنگام مراجعه به مطب جراحان بینی ، تمایل دارند که صرفا نقائص ظاهری بینی شان را برطرف شده و فرم طبیعی بینی شان حفظ گردد.
جراحی بینی فانتزی

هدف از جراحی بینی فانتزی که در میان عموم مردم با عنوان جراحی بینی عروسکی نیز شناخته می شود ، کوچک تر کردن سایز بینی می باشد.

لازم به ذکر است که انجام موفقیت آمیز این مدل از جراحی زیبایی بینی ، مستلزم تخصص و تجربه بالای جراح می باشد ؛ چراکه کوچک کردن اندازه بینی می تواند منجر به بروز اختلالات تنفسی شود.

ضمنا در جراحی بینی فانتزی ، علاوه بر کوچک شدن سایز بینی ؛ قوس زیادی در قسمت پل بینی ایجاد شده و نوک بینی سر بالا می شود ، در نتیجه زاویه میان بینی و لب بالا تغییر می کند.

حال آن که چنانچه این زاویه بیشتر از اندازه تعیین شده باشد ، این طور اطلاق می شود که بینی حالت خوکی به خود گرفته و در نتیجه شاهد آن خواهیم بود که زیبایی فرد در پی این مسئله تحت الشعاع قرار می گیرد.
جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی ، خصوصیات و مؤلفه های هر دو مدل قبلی را با هم داراست و غالبا در میان خانم ها محبوبیت بیشتری دارد.

با انجام این مدل از جراحی بینی ، شما در عین این که یک بینی طبیعی خواهید داشت ؛ برای زیبایی بیشتر فرم بینی ، قوس مختصری نیز روی پل بینی تان ایجاد می شود.
سن مناسب برای جراحی بینی

طی جراحی بینی ، تغییراتی بر روی ساختار استخوانی – غضروفی بینی ایجاد می شود ، لذا در صورتی که رشد بینی فعال باشد ؛ پس از گذشت چند وقت از رینوپلاستی ، نتیجه جراحی دستخوش تغییرات منفی خواهد شد.

از این رو زیباجویانی که تصمیم به انجام عمل بینی دارند ، باید پروسه بلوغ را به پایان رسانده باشند و روند رشد بینی آن ها خاتمه یافته باشد.

به طور کلی سن مناسب برای جراحی بینی ، در دختران بعد از ۱۵ سالگی و در پسران بعد از ۱۸ سالگی می باشد.
تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود.

رینوپلاستی بسته : در روش بسته ، برش در غشای داخلی بینی و موقعیت های مختلف برای دسترسی به چهارچوب بینی زده می شود.

از آن جا که برشی در قسمت خارجی بینی ایجاد نمی شود ، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای وجود ندارد.

با توجه به عدم ایجاد برش در بیرون بینی ، باید اشاره داشت که دامنه دید جراح و دسترسی به آناتومی داخلی بینی برای ایجاد تغییرات لازم بر روی بینی در رینوپلاستی بسته ، محدود است.

بنابراین جراح بینی در این روش از رینوپلاستی ، از آندوسکوپ برای مشاهده آناتومی داخلی بینی بیمار استفاده می کند.

جراحی بینی بسته ، به بیمارانی توصیه می شود که خواستار تغییرات مختصری در ساختار بینی هستند.

رینوپلاستی باز : در جراحی بینی به روش باز ، علاوه بر برش های داخلی که در روش بسته نیز لحاظ می گردد ، یک برش کوچک روی کلوملا ( بافت پایه جداکننده سوراخ های بینی ) نیز زده می شود.

این تکنیک ، امکان دسترسی آسان به ساختار زیرین استخوان و غضروف بینی را به بهترین نحو ممکن برای جراح فراهم می کند.

تکنیک باز ، معمولا در جراحی های ترمیمی بینی ، جراحی بینی گوشتی و به طور کلی آن دسته از اعمال جراحی بینی که به منظور ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی انجام می گیرند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی باز ، دید واضح تر و سهولت بخیه یا پیوند پیچیده را به خوبی برای جراح فراهم می کند.

در ارتباط با جای زخم ایجاد شده بر روی کلوملا در جراحی بینی به روش باز ، باید خاطر نشان نمود که با رعایت صحیح دستورالعمل های مراقبتی و با گذشت زمان از بین می رود و هیچ نشانه ای از آن به جای نمی ماند.

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراح قبل از رینوپلاستی چه اقداماتی انجام می دهد ؟

در جلسه مشاوره قبل از عمل ، جراح نسبت به بررسی وضعیت سلامت جسمی بهجو اقدام می نماید و مخاطرات احتمالی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

جراح بینی در این جلسه ، آزمایشات مخصوصی را برای بیمار تجویز می کند.
طی جلسه مشاوره ، از زوایای مختلف بینی فرد زیباجو عکس هایی گرفته می شود تا در پرونده پزشکی وی ضمیمه گردد.
در این جلسه ، جراح بینی در رابطه با فرم بینی بیمار و انتخاب های مناسبی که پیش رو دارد ؛ نظر خود را تبیین می نماید.
جراح ، درباره فرم احتمالی بینی با فرد بهجو گفتگو می کند و شمای احتمالی بینی را برای او متصور می سازد.
از دیگر مواردی که در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی به آن پرداخته می شود ، ریسک بروز عوارض احتمالی ناشی از عمل می باشد که جراح در ارتباط با آن با زیباجو گفتگو می نماید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

افراد باید نسبت به انجام آزمایش هایی که جراح بینی برای شان تجویز نموده ، مبادرت نمایند و نتایج دریافتی را تا قبل از انجام عمل ، در اختیار ایشان قرار دهند.
از مهم ترین مواردی که اکیدا توصیه می شود افراد قبل از جراحی بینی رعایت نمایند ؛ این است که پزشک خود را از مصرف داروهایی که مصرف می کنند ، هر گونه حساسیت دارویی که دارند و نیز سوابق پزشکی و جراحی هایی که انجام داده اند ؛ آگاه سازند.
قطع مصرف سیگار و تمامی مواد دخانی و همچنین مشروبات الکلی از دو هفته قبل از رینوپلاستی ، الزامی می باشد.
لازم به ذکر است که الکل و دخانیات ، اکسیژن رسانی به خون را دچار اختلال کرده و سلامت فرد را در حین عمل به خطر می اندازند.
مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ( داروهای رقیق کننده خون ) ؛ اعم از بروفن ، آسپرین ، ادویل و مواردی از این قبیل و همچنین داروهای گیاهی و ویتامین E نیز از دو هفته قبل از عمل بینی ممنوع می باشد ؛ زیرا این داروهای سبب افزایش ریسک خونریزی در حین جراحی می شوند.
توجه داشته باشید که تا چند روز بعد از عمل بینی ( مادامی که گچ بر روی بینی قرار دارد ) مجاز به استحمام و دوش گرفتن نخواهید بود ؛ از این رو توصیه می شود که شب قبل از رینوپلاستی ، دوش بگیرید.
افراد در روز جراحی بینی ، باید ناشتا باشند و حداقل از ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکرده باشند ؛ زیرا در صورتی که معده در حین عمل پر باشد ، ممکن است محتویات داخل آن به راه تنفسی فرد بازگشته و جان بیمار را به مخاطره بیاندازد.
افراد بهتر است به اتفاق یک نفر همراه و حداقل یک ساعت قبل از ساعت تعیین شده برای عمل ، در مرکز جراحی حضور یابند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جراحی بینی معمولا یک عمل روزانه تلقی می شود و می توانید پس از چند ساعت استراحت ترخیص شوید.

اطمینان حاصل کنید یکی از بستگان یا دوستان شما را تا منزل همراهی می کند ، زیرا به دلیل دریافت بیهوشی و عدم حفظ تعادل اجازه رانندگی ندارید.

تا دو هفته بعد از جراحی بینی ، از اقدامات زیر خودداری کنید :

جویدن و گاز زدن خوراکی های سخت
دمیدن در بینی ( فین کردن )
نوشیدن مایعات با نی
حالات شدید صورت مانند خندیدن
مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین
تماس فیزیکی با بینی
سیگار کشیدن
فعالیت های بدنی شدید
ورزش های تماسی
شنا کردن
تماس مستقیم با نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش مانند سولاریوم

چه زمانی می توان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد ؟

نتیجه جراحی بینی با توجه به پارامترهای مختلفی ؛ اعم از نوع بینی ، وسعت تغییراتی که بر روی آن صورت پذیرفته است و دقت بیمار در رعایت مراقبت های پس از عمل ؛ بین ۶ ماه الی یکسال متغیر می باشد.
هزینه جراحی بینی

احتساب قیمت عمل زیبایی بینی ، وابسته به آیتم ها و پارامترهای مختلفی می باشد و از آن جا که این پارامترها در افراد مختلف ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد ؛ در نتیجه قیمت جراحی بینی نیز می تواند متغیر باشد.

عزیزانی که تمایل به انجام جراحی بینی داشته و قصد اطلاع از هزینه دقیق آن را دارند ، برای کسب اطلاع از هزینه این عمل جراحی باید حضورا به مطب جراح مورد نظر خود مراجعه نمایند.